Prace magisterskie to nie tylko ciekawa treść, choć ona jest zdecydowanie najważniejsza. Żeby zdobyć tytuł naukowy, nie wystarczy zatem napisać pracę w sposób nieuporządkowany, chaotyczny i oddać ją komuś do przeczytania, a następnie ją obronić. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie materiałów i uporządkowanie ich w taki sposób, aby wykorzystać w pełni ich potencjał jako argumentów dla potwierdzenia wysnutej przez nas tezy. Warto pisanie pracy podzielić sobie na etapy, aby wszystko szło łatwiej. Dzięki takiemu podziałowi będziemy cały czas pamiętali, co w jakiej części tekstu chcemy zamieścić.
Podczas tworzenia tekstu, dobrze jest go na bieżąco edytować, pisać zgodnie z wytycznymi związanymi z rozmiarem interlinii, marginesów, numerowaniem stron i tworzeniem przypisów. Choć wszystko na pozór wydaje się być dość proste, okazuje się, że w trakcie pisania wyskakuje nam sporo błędów edycji tekstu, a kiedy próbujemy je poprawiać, pojawiają się kolejne i rosną lawinowo. Przydatne są więc wszelkiego rodzaju poradniki dotyczące pisania prac dyplomowych. Trzymając się zawartych w nich zasad na pewno nic nam nie umknie, a ewentualne błędy będziemy mogli poprawić szybko.
Duża część tych reguł dotyczy bezpośrednio bibliografii. Już na pierwszy rzut oka widać, że możemy mieć problem z podziałem książek na literaturę przedmiotu i podmiotu, jeśli nie znamy podstawowych zasad edycji bibliografii. Problematyczne są także źródła internetowe w bibliografii prac magisterskich. Nie ze wszystkich można korzystać, a i ich zapis nie powinien pozostawiać żadnych wątpliwości.