Wysokie wykształcenie jest dziś warunkiem obligatoryjnym dla kogoś, kto chce, by jego praca była ambitna i przynosiła w miarę dobre wynagrodzenie. Wielu ludzi uważa, że studia wyższe, to 5 lat nieustającej zabawy i przedłużenie sobie młodości.
Student najczęściej korzysta z pomocy finansowej od rodziców, co zresztą jest prawdą i bardzo częstym zjawiskiem. Okazuje się jednak, że nawet ci studenci, którzy uwielbiają radosne i beztroskie życie, w sesji i przy okazji pisania prac dyplomowych, zabierają się solidnie do pracy, żeby z powodzeniem zdać na następny semestr lub zakończyć studia.
Na samym początku nowego systemu szkolnictwa wyższego, trzeba zdać licencjat. I tu już pojawia się pierwszy kłopot w postaci napisania takiej pracy. Przykładowo, ekonomiczne prace licencjackie można pisać we współpracy ze specjalistami w danej dziedzinie, mimo że z założenia takie prace powinny być samodzielne.
Ciekawym i inspirującym tematem może okazać się zarządzanie zasobami ludzkimi. Zarządzanie personelem w dużej firmie wbrew pozorom nie jest zadaniem łatwym i wymaga wiele specjalistycznej wiedzy. Kiedy pierwszy stopień studiów zostanie zakończony pomyślnie, część studentów rozpoczyna studia magisterskie, a część wypływa na rynek pracy.
Obrona pracy magisterskiej wcale nie jest znacznie trudniejsza od obrony pracy licencjackiej. Zasady są właściwie takie same. Warunkiem skutecznej obrony jest wybór tematu, którzy rzeczywiście nas interesuje. Wtedy będziemy mieli możliwość mówienia o tym, na czym się znamy.